ОСОБЛИВОСТІ РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я В КРАЇНАХ ЄВРОПИ
DOI:
https://doi.org/10.35432/1993-8330appa2832021237249Ключові слова:
реформа, політика, охорона здоров’я, досвід, Європа, країна, механізм, процес, медична допомога, медична послуга, медичний закладАнотація
Досліджено особливості реформ національних систем охорони здоров’я в країнах Європи. З’ясовано, що вони були: обумовлені зростанням витрат на медичну допомогу і необхідністю посилення здатності системи охорони здоров’я до покращення здоров’я населення; зосередженні на пріоритеті первинної медичної допомоги і запровадженні механізмів, що забезпечують ощадливість системи охорони здоров’я і підвищення її спроможності до якісного надання медичної допомоги в умовах ринку. Ці механізми представлено механізмами: децентралізації системи охорони здоров’я; участі громадян в управлінні цією системою; права вибору лікаря, лікарні і страховика, участі пацієнта у прийнятті медичних рішень; забезпечення фінансування і ощадливості системи охорони здоров’я в умовах ринку; посилення її спроможності щодо покращення здоров’я населення. На процеси реформ впливали: децентралізоване управління, вибір часу її проведення, протидія незацікавлених груп, ресурсне обмеження, зокрема нестача підготовлених кадрів. Основними акторами реформ були населення, медичні працівники, політичні еліти і зацікавлені групи. Останні три актори чинили найбільший спротив.
Посилання
Гаєвська Л. А., Васюк Н. О., Ушакова О. І. Зарубіжний досвід підготовки керівних кадрів-лідерів – виклики для публічної політики у сфері охорони здоров’я в Україні. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2020. № 7. URL: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=1701. DOI: 10.32702/2307-2156-2020.7.2
Гайдаш Д. С. Державно-управлінські механізми реформи системи охорони здоров’я Польської Республіки в умовах підготовки до вступу в ЄС: досвід для України: автореф. дисер. на здобуття наукового ступеня канд. наук з держ. упр. Запоріжжя, 2019. 23 с. URL: https://nung.edu.ua/files/attachments/bondareva_dis.pdf
Досвід країн Європи у фінансуванні галузі охорони здоров’я: уроки для України. URL: https://eeas.europa.eu/archives/delegations/ukraine/documents/.pdf
Карлаш В.В. Зарубіжний досвід регулювання якості медичних послуг у системі охорони здоров’я. Теорія і практика державного управління і місцевого самоврядування. 2019. № 1. URL: http://el-zbirn-du.at.ua/2019_1/17.pdf
Попов С., Вошко І. Реформування національних систем охорони здоров’я: актуальні аспекти закордонного досвіду. Актуальні проблеми державного управління: зб. наук. праць. Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2021. Вип. 1(82). 200 с.
Салтман Р.Б., Фигейрас Дж. Реформы системы здравоохранения в Европе. Анализ современных стратегий / пер. с англ. Москва: ГЭОТАР МЕДИЦИНА, 2000. 432 с.
Ткаченко В.І. Первинна медична допомога у світі: результати 40-річної реалізації Алма-Атинської декларації (1978) і майбутній розвиток згідно з Астанінською декларацією (2018). Сімейна медицина
№ 4 (84)/2019. URL: http://family-medicine.com.ua/article/download/185203/184800/411788
Худоба О. Зарубіжний досвід державного управління системою охорони здоров’я: порівняльний аналіз. Державне управління та місцеве самоврядування. 2014. Вип. 1(20).
Ямненко Т. Медична реформа: реалії України та міжнародний досвід. Юридичний вісник. Повітряне і космічне право. 2018. № 2. С. 116–120. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnau_2018_2_18.
Rechel B., Richardson E., Martin M. Trends in health systems in the former Soviet countries. European Observatory on Health System and Policies. 2014. 238 р.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).