ІНСТРУМЕНТАРІЙ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТРАНСПАРЕНТНОСТІ ЕЛЕКТРОННИХ ПУБЛІЧНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.35432/1993-8330appa1812020201814Ключові слова:
публічні електронні закупівлі, система ProZorro, інструментарій електронних публічних закупівель, транспарентність у сфері публічних закупівель.Анотація
Статтю присвячено дослідженню інструментарію забезпечення транспарентності електронних публічних закупівель. Встановлено, що одним із таких інструментів забезпечення транспарентності електронних публічних закупівель в Україні є інформаційно-телекомунікаційна система «ProZorro». Обґрунтовано, що інформаційні джерела та аналітичні інструменти у сфері публічних закупівель, висвітлені в статті, дають можливість здійснювати аналіз закупівель в електронній системі в режимі реального часу та відображати інформацію про оголошені закупівлі, замовників, учасників, скарги та укладені договори. Проаналізовано підвищення рівня прозорості і доступності системи закупівель, здійснено аналіз переваг та ризиків використання електронних публічних закупівель після впровадження системи ProZorro. Виявлено системні проблеми під час здійснення закупівель та запропоновано напрями щодо вдосконалення системи публічних електронних закупівель в Україні, як одного з елементу забезпечення транспарентності.
Посилання
Transparency International. URL: https://www.transparency.org.
Про Стратегію реформування публічних закупівель («дорожню карту»): Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 р. № 175 р. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/175-2016-%D1%80.
Акімова Л. М. Практика електронних державних закупівель у країнах ЄС. Новітні інформаційно-комунікаційні технології в модернізації публічного управління: зарубіжний і вітчизняний досвід : матеріали V науково- практичного семінару, 20 березня – 20 квітня 2017 р., м. Дніпропетровськ / за заг. ред. Дрешпака В. М. ДРІДУ НАДУ при Президентові України. Дніпропетровськ, 2017. URL: http://www.dridu.dp.ua/konf/konf_dridu/itis%20seminar%202017/pdf/akimova-3.pdf.
Міняйло О. І., Костенко А. М. Сучасний стан та перспективи розвитку електронних державних закупівель в Україні. Економічний вісник університету. 2016. Вип. 29(1). - С. 135-144. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2016_29%281%29__18.
Центр протидії корупції: аналітичний звіт «Публічні закупівлі: час трансформацій» URL: https://antac.org.ua/wpcontent/uploads/2016/12/5_Kontrolery.pdf.
Centre of excellence in procurement in Kyiv School of Economics: Вплив ProZorro, 2017. URL: www.cep.kse.org.ua/assets/img/articles/Prozorro_report_ua.pdf/.
Закон України «Про публічні закупівлі». URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/922-19 31.
ProZorro вдруге стала фіналістом міжнародної премії з закупівель World Procurement Awards. Прес-служба Мінекономрозвитку. URL: http://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=ukUA&id=e1b9c6891c1a4e1e887335c1314261c0&title=ProzorroVdrugeStalaFinalistomMizhnarodnoiPremiiZZakupivelWorldProcurementAwars.
World Procurement Awards 17 / Procurement Leaders Limited and its contributors. URL: https://events.procurementleaders.com/.
Open Government Awards. Making Transparency Count / Open Government Partnership. URL: http://www.opengovpartnership.org/sites/default/files/OGP_Awards-Booklet_2016_ENG.pdf.
Система публічних закупівель «ProZorro»: URL: https://prozorro.gov.ua.
Шифр: «Прозорі закупівлі»: Перспективи правового врегулювання Smart- контрактів в контексті сучасного технологічного розвитку // Матеріали V Всеукраїнської конференції «Глушковські читання» (2017р. м. Київ) / Укладачі: Б. В. Новіков, А. А. Мельниченко, В. Д. Піхорович, І. В. Веселко, В. Ю. Пряміцин. Київ: Видавництво «Політехніка», 2017.
Опитування підприємців про досвід участі в закупівлях через Прозорро. Digital publishing platform issuu. URL: https://issuu.com/mineconomdev/docs/msi-etender-d3-surveyreport-uk-fin.
Prozorro зменшує корупцію: результати опитування бізнесу. Урядовий портал Кабінету Міністрів України. URL: http://www.kmu.gov.ua/ control/uk/publish/article? art_id=249250446&cat_id=244277212.
Публічний модуль аналітики. URL: https://bi.prozorro.org/.
Колосок С. І., Панченко О. В., Іорданов А. А. Публічні закупівлі, тендери та система G-cloud: досвід України. URL: https://docplayer.net/120688804-Publichni-zakupivli-tenderi-ta-sistema-g-cloud-dosvid-ukrayini.html.
Офіційний веб-сайт Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. URL: http://www.me.gov.ua/?lang=uk-UA.
Інфораційний ресурс Прозорро Інфобкос. URL: http://infobox.prozorro.org.
Моніторинговий портал DoZorro. URL: https://dozorro.org/.
Clarity Project. URL: https://medium.com/@clarityproject/how-to-use-clarity-project-9ce33fa4ab8.
Сайт Тексти. URL: https://z.texty.org.ua/.
Сайт Антикорупційний монітор. URL: http://acm-ua.org/.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).